• Szybki kontakt

  Biuro Rachunkowo-Podatkowe
  ul. Kościuszki 33C
  33-100 Tarnów

  mgr Elżbieta Kołodziej
  Nr Tel.: 508 177 202

Porady

Lista najczęściej zadawanych pytań oraz kompletne odpowiedzi na nie powinna stanowić doskonałe źródło informacji niezbędnych do rozwiania Państwa wątpliwości. W razie pytań na które nie znaleźli Państwo odpowiedzi zapraszamy do działu kontakt, gidze będzie można zadań nam pytanie w formularzu kontaktowym.

Jednoosobowy biznes - jak prowadzić?

Decydując się na rejestrację własnej firmy musimy określić sposób w jaki będzie ona prowadzona. Ze względu na atuty jakie posiada prowadzenie jednoosobowego przedsiębiorstwa coraz więcej osób decyduje się na taki biznes. Aspektami jakie przemawiają za indywidualnym przedsiębiorstwem są przede wszystkim niezależność w prowadzeniu firmy a także nienormowane godziny pracy, które możemy ułożyć jak nam się podoba.

Prowadzenie własnej firmy jest możliwe dla każdej osoby która osiągnęła wiek pełnoletności i która nie jest w żaden sposób ograniczona do tego aby zaciągać zobowiązania względem innych podmiotów bądź instytucji. Aby rozpocząć prowadzenie własnej działalność gospodarczej w pojedynkę nie musimy posiadać żadnego kapitału, a sam proces rejestracji firmy może być wykonany w przeciągu kilku dni. Indywidualna własna działalność gospodarcza to możliwość korzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania, a także opcja zawieszenia działalności przedsiębiorstwa w momencie gdy zyski z jego prowadzenia są niższe niż ponoszone przez nas straty.

Co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem prowadzenia własnej firmy?

Rejestracja a także prowadzenie własnej firmy wiąże się ze spełnieniem wielu wymagań, jakie stawiane są każdemu przedsiębiorcy przez prawo. Ważnym jest, aby wiedzieć, w jaki sposób spełnić poszczególne założenia. Zanim zaczniemy prowadzić własną działalność gospodarczą musimy dokonać jej obowiązkowej rejestracji i to przed d sprzedażą pierwszych usług bądź towarów. Początkowy etap to wypełnienie formularza CEIDG-1, w którym ustalamy najważniejsze aspekty funkcjonowania naszego przyszłego przedsiębiorstwa. Określany jest w nim sposób, według którego nasza własna działalność gospodarcza będzie opodatkowana, przypisywany jest jej numer NIP a także określa się sposób prowadzenia rozliczeń z ZUS-em. Ponadto, należy założyć konto bankowe a także utworzyć pieczątkę naszej firmy. Jeżeli chcemy otrzymać jedno z wielu dofinansowań, jakie oferowane są nam na przykład przez UE, musimy wybrać odpowiedni dopasowany do profilu i miejsca prowadzenia naszej firmy, projekt w ramach którego dostaniemy dotację.

Nasze usługi:

 • prowadzenie ksiąg handlowych
 • prowadzenie podatkowej książki
 • ewidencja przychodów dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych
 • ewidencja rejestrów dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług VAT
 • konsultacje i doradztwo w sprawach prowadzenia firmy
 • opracowanie dokumentów oraz rejestracja firm
 • organizacja obiegu dokumentów
 • sporządzanie raportów finansowych
 • kontrola rozrachunków